Ecofuturist Engin Emin Türk ile 
Değişim Yönetimi

17 Haziran / 10.00 - 16.00 / 10.00 - 16.00 / Online ZOOM  
 

İçerik:

  • Değişim hayatın en olmazsa olmaz dinamiklerinden 

  • Ama değişimi yaşamak da değişimi yönetmek de 

  • Değişime adapte olmakta zor geliyor insanlığa 

  • Peki bu kadar korkulacak bir olguyu yönetebilseydiniz nasıl olurdu.

  • Değişime çok farklı acılardan baktıracak bir yaklaşımla değişimi yönetin

  • Gelecek sizin etrafınızda şekillensin

Mühendislik disiplininden gelen yöneticiler IK uzmanları girişimciler ve iş hayatına atılan yeni mezunlar

Değişime dair endişe taşımak istemeyen herkes bu webinara katılabilir

engin emin turk.PNG

Sunum:

Engin Emin Türk
ecofuturist
business developer
Istanbul / Newyork

2004 yılında iş hayatına Özdilek holding/ afyon /bursa perakende grubunda departman satış şefi olarak başladı. 2005 yılında üretim planlama ve pazarlama alanında faaliyet gösteren bir şirkette kariyer yolculuğuna İstanbul da devam etti. 2006 yılında perakende satın alma yönetiminde kategori müdürlüğü ile tecrübelerine satın almayı da katarak katkı sağladı.
2008 yılında yıldız holding te sırasıyla atlas gıda doğu Anadolu bölge yöneticiliği. Güney Marmara kuzey Marmara İstanbul Anadolu ve İstanbul Avrupa yakası yaptı.
Yıldız holding merkezine esas gıda içecek grubu ile geçti. Esas gıda içecek üretim planlama ve lojistik bölümünde total kariyer yeteneklerini pekiştirdi. Yıldız holding Grubunun değişik şirketlerin de karar ve yönetim stratejilerini uygulayabileceği pozisyonlarda çalıştı.
2012 yılında İstanbul üniversitesinde deneysel / özel bir Master programı ile yüksek lisansını pazarlama marka yönetimi alanlarında tamamladı. Master ile işin hazırlık aşamasındaki teorik ve retorik kurgularını pekiştirdi. 2014 yılında Türkiye şartlarında ve alanında bir ilk niteliği taşıyan process kurumsal yönetim danışmanlık şirketini kurdu. Şirket 18 Türkiye içi kurumsal dönüşüm projesi hazırladı. 12 si uygulandı ve hayatına devam ediyor. Tüm dönüşümler sektörü dönüştürmeye yönelik kurgular olması sebebiyle cidddi ses getirdi. Ama orta ölçek dünyada ses getirecek kadar hırslı ve idealist olmadığı için yorucu bir hal aldı. Process şirketini dinlenmeye, kendını de tek bir şirkette kurucu ceo ve coo pozisyonu ile inzivaya çekmiş oldu. Kurucu ceo posiyonu ile tekstilde bir kurumsal dönüşüm yaşatırken daha cok yurtdışı satış stratejilerine ağırlık verdi.
İngiltere ve irlanda pazarına çalışan bir tekstil sirketinde 2016-2017 dış ticareti markalaşmayı markalar tasarlamayı ve pazar genişletmeyi hayata geçirirken ilk kitabı olan RolModel i hayata geçirdi. Aynı dönem BIOSTRATEJİ ATLASI kitabının da temelleri atılmıştı. 2017 başında los Angeles ve nevada ya ilk seyahatını yaptı. Ani bir karar ile dönüşünde usa’ya taşındı. 
Yurtdışında NEWYORK ve NEWJERSEY de Pazar araştırmaları ve ihracat operasyonları için bulundu ve 2018 yılı sonunda Türkiye’ye dönüş yaptı.. 2019 da yerel bir E-TICARET platformunda faaliyet gösteren ev Mobilyası şirketinde ihracat yönetimi ve e-ticaret platformunu ve ticaretini geliştirmek adına iş geliştirme direktörü olarak görev yaptı. Halen #benefit. yönetim danışmanlık a.ş şirketinde yönetim danışmanı ve BOGAZİÇİ bağımsız denetim şirketinde iş geliştirme direktörlüğü görevlerini yürütmektedir. 
Benefit A.Ş. İle Kurucu ceo olarak hem yönetim hem de danışmanlık vermektedir. Sektörel dönüşüm, marka tasarım ve şirket kurumsal dönüşümlerini sağlayan yönetim danışmanlık hizmetini vermeye devam etmektedir. Şirketlerde birikimine başvurulan alanlar
• Şirket içi yönetim stratejileri
• Şirket yönetim ve dönüşüm stratejileri
• Uluslar arası pazarlarda giriş tutunma ve yayılma stratejileri
• Şirket içi personel yapılanması ve gelişim –tasarım-inovasyon üretim ekibinin oluşturulması
• Ülke ve kültüre yönelik marka tasarımının yapılması Marka gelişim stratejilerinin oluşturulması konularında proje ve yol haritasının çıkarılması ve uygulanma

Katılım Detayları

Soru cevap ile interaktif sunulacak eğitim Online olarak Zoom üzerinden gerçekleşecektir.

Program katılım bedeli:


Online Katılımlarda 450 TL / kişi + KDV olup, tüm katılımcılara program sonunda katılım sertifikası tanzim edilecektir. Ayrıca tüm katılımcılara eğitim kitapçık ve dökümanları iletilecektir.

Duyuru ve lansmanı sadece kurumsal hayata gerçekleştirilmiş, iş hayatı profesyonellerinden ibaret bir network ortamı sunan programımız katılım kontenjan kısıtındadır ve kayıt öncelik sıralaması dikkate alınarak kayıt alınacaktır.

Kayıt için aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurulması ve ilgili banka hesabına yapılan ödemenin dekontu ile tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir. 4 ve üzeri katılımlarda grup katılım indirimi olarak %10 oran uygulanmaktadır.

 

Organizasyon komitesi mücbir sebeplerle, istediğinde ve gerek gördüğünde, etkinlik fiyatlarında, etkinlik mekânında, tarihinde ve etkinlik içeriklerinde erteleme, iptal ve değişiklik yapabilir. Katılımcı, herhangi bir sebepten dolayı yapacağı kayıt iptallerini, etkinlik tarihinden 3 gün öncesine kadar bildirmemesi halinde etkinlik için belirtilen ücreti, hizmet alımı gerçekleşmemiş olsa bile, etkinlik tarihinden sonraki 5 iş günü içerisinde ödemeyi, ödeme yapıldıysa da herhangi bir ücret iadesi ve değişiklik yapılmayacağını kabul eder. Katılımcı tarafından tercih edilen program herhangi bir mücbir ve olası aksi durumda ertelenmesi veya iptal edilmesi halinde katılımcının kendi tercih edeceği farklı bir tarih veya farklı bir etkinlik de kayıt verdiği gün birimince hakkı baki kalır. Etkinliğe katılım için bireysel uygunluk katılımcıların uzman hekim sağlık kontrolüne tabi olup bu sorumluluk ve onay verilerek katılım kendilerine aittir.

Sınırlı sayıda katılımcının ayrıcalıklı olarak erişebileceği programa kayıt ve detaylı bilgi için organizasyon kayıt yetkilimize ulaşabilirsiniz.

Teoman Arslan // Kayıt Yetkilisi
GSM: 0530 281 09 66

 

 

ONLINE KAYIT FORM

 

 

 

 

 

 
Katılım için kayıt formumuzu doldurmanız ve kontenjan dolmadan tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.