top of page

Ali Şimşek ile
Marka Yönetiminde Tasarım Kültürü
Görmeyi Öğrenmek Semineri

9 Mayıs 2023 / 10.00 - 16.00  / Online İnteraktif Eğitim / Zoom

İçerik:

Nasıl görmeyiz? Beyaz ve pürüzsüz olan iktidarı nasıl örgütler? İmgeler düşünür mü? Siyah-beyaz görme neyi anlatır? Yücenin estetiği nedir? Grotesk ve gotik bir mekanın ideolojik temsilleri, fotoğraf ve sinemadan günümüz likid (akışkan) imgelerine görselliğin sınıfsal bir tarihi yapılabilir mi? Plastik demokratik bir malzeme mi? Retro, Kitsch ve Camp estetiği nedir? Soğuk Görme. Postmodernizm değişecek mi? Ya da imgeler ve ironi…


Tasarım, üretim ve pazarlama profesyonellerini hedefleyen Tasarım Kültürü semineri, sanat tarihinden reklamcılık, mimarlık ve göstergebilime, sinemadan fotoğrafa ve çağdaş sanata, görsel kültürden görsel ideolojiye kadar imgelerin bizimle olan ilişkisine odaklanıyor. Görmeyi Öğrenmek semineri, görsel kültüre dair kapsamlı bir kavrayış sunmasının yanı sıra, yazı ve proje üretmeye odaklı olacaktır.

Eğitim İçeriği

İmge, Simge, Sembol, Gösterge nedir?
Metonomi ve Metofor
Diyalektik İmge Nedir?
Görsellik ve İdeoloji
Görsel Konumlanma (Özne pratikleri)
Görsel Düşünme Nedir?
Temel Biçimler: Klasik, Gotik, Barok ve Rokoko
Güzel-Yüce arasında görsellik
Modernizm ve Kadrajın İcadı
Flu Görme ve Eriyen Kadraj
Neden Siyah-Beyaz Görmeyiz?
Yoksullar Nasıl Görür?-Sefaletin Estetiği
Zen, Haiku ve Fotograf: Sessizin Estetiği
1950 sonrası grafik tasarım ve reklamcılık
Retro stratejileri ve tasarım
Postmodern İmge
Simülasyon ve Likid Görme
1990 sonrası dijital tasarımın dili
Tipoğrafi ve sosyolojik hedef kitle
Türklüğün parodileştirilmesi ve reklamcılık
Doblo markasının sosyolojik arka planı
Revüe fontu ve küçük esnaflık


Workshop:
-Süs ve Sadelik -Nedir Bu Yüksek Sanat? -Tasarım ve Kıvrım -Yüksek Kültür nedir? -Türkiye'den Kiç örnekleri tartışmak. -Bir ürün nasıl Kiçleştirilir? -Retro, VintageKiç ilişkisi. -Reklam stratejileri olarak Kiç taktikler. -Kiç hangi gelir (SES) grubuna hitap ediyor? -Mizah-İroni ve Kasıtlı Kiçleştirme. -Marka ve Kiç ilişkisi -Çağdaş Sanat ve Neon estetiği. -Grafik tasarım ve süs. -Sinema ve Trash (çöp) film -Camp kavramı nedir? -Tasarım ve Camp: Marka Analizi
– Çizgili Pijamanın büyüsü. – Nostalji ve mahalle imgesi – Arzu Film ekolü ve mahalle. – AB-Orta Direk'in krizi – Arabesk (1986): İlk postmodern filmimiz. – Domestik Dönüş: Anne danteli ve reklamcılık.
Yeni Orta Sınıf (YOS) ve mekansal dönüşüm: Soylulaştırma – Dışlayıcı Reklam nedir? – YOS ve adlandırma stratejileri. – X, Y, Z ve ötesi – 88 Kuşağı nedir? – Reklamlar üzerinden YOS dili analizi. – YOS ve markalandırma. – 2001 Bankacılık krizi sonrası YOS ve dönüşümleri. Ağzında suşi tadıyla kalmak. – YOS ve tasarım dili: Minimalizm ve kitsch – YOS mu beyaz yakalı işçi mi?

 

Sunum:

Ali Şİmşek

1970, Gaziantep doğumlu. Marmara Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nde ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Uzun yıllar reklam sektöründe metin yazarı, art direktör ve kreatif direktör olarak görev yaptı ve kampanyalar yönetti. MediaCat dergisinde köşe yazıları yazdı. CocaCola, İpsos, Brandweek gibi kurum ve platformlarda kültürel strateji seminerleri verdi. Orta sınıflar ve popüler kültürel stratejiler üzerine Boğaziçi, ODTÜ, Kültür, Kadir Has, Marmara, Bahçeşehir, İTÜ, Yıldız, Kültür ve Yeditepe Üniversiteleri’nde konferanslar verdi. 2004-2006 yılları arasında Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans programında ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde medya, küreselleşme, popüler kültür ve sinema üzerine dersler verdi. 2013-2015 yılları arasında TÜYAP ARTİS SANAT FUARI'nın küratörlüğünü üstlendi. Siyasal partilere kültürel strateji sunumları hazırladı.

Katılım Detayları

Program kişi katılım bedeli: 1.450 TL+ KDV %18 olup, tüm katılımcılara program sonunda katılım sertifikası tanzim edilecektir. 4 ve üzeri katılımlarda grup katılım indirimi olarak %10 oran uygulanmaktadır.

 

İnteraktif, Soru - Cevap ve Case sunumlarıyla gerçekleşen online katılımlarda eğitim dökümantasyonu ve katılım sertifikaları online tanzim edilecektir.

​​

Duyuru ve lansmanı sadece kurumsal hayata gerçekleştirilmiş, iş hayatı profesyonellerinden ibaret bir network ortamı sunan programımız katılım kontenjan kısıtındadır ve kayıt öncelik sıralaması dikkate alınarak kayıt alınacaktır.

Talep etmeniz halinde tüm programlarımızı şirketinize özel olarak gerçekleştirebilmekteyiz.

​Kayıt için aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurulması ve ilgili banka hesabına yapılan ödemenin dekontu ile tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.

Organizasyon komitesi mücbir sebeplerle, istediğinde ve gerek gördüğünde, etkinlik fiyatlarında, etkinlik mekânında, tarihinde ve etkinlik içeriklerinde erteleme, iptal ve değişiklik yapabilir. Katılımcı, herhangi bir sebepten dolayı yapacağı kayıt iptallerini, etkinlik tarihinden 3 gün öncesine kadar bildirmemesi halinde etkinlik için belirtilen ücreti, hizmet alımı gerçekleşmemiş olsa bile, etkinlik tarihinden sonraki 5 iş günü içerisinde ödemeyi, ödeme yapıldıysa da herhangi bir ücret iadesi ve değişiklik yapılmayacağını kabul eder. Katılımcı tarafından tercih edilen program herhangi bir mücbir ve olası aksi durumda ertelenmesi veya iptal edilmesi halinde katılımcının kendi tercih edeceği farklı bir tarih veya farklı bir etkinlik de kayıt verdiği gün birimince hakkı baki kalır. Etkinliğe katılım için bireysel uygunluk katılımcıların uzman hekim sağlık kontrolüne tabi olup bu sorumluluk ve onay verilerek katılım kendilerine aittir.

Sınırlı sayıda katılımcının ayrıcalıklı olarak erişebileceği programa kayıt ve detaylı bilgi için organizasyon kayıt yetkilimize ulaşabilirsiniz.

Teoman Arslan // Kayıt Yetkilisi
GSM: 0530 281 09 66

 

 

ONLINE KAYIT FORM

 

 

 

 

 

 
Katılım için kayıt formumuzu doldurmanız ve kontenjan dolmadan tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.

 


Banka Hesap Bilgilerimiz

BSP GROUP KİŞİSEL GELİŞİM DANIŞMANLIK LİMİTED ŞİRKETİ
GARANTİ BBVA
Hesap No.    6290285
IBAN    TR36 0006 2000 7460 0006 2902 85

bottom of page